2024. április 16 , kedd - Csongor

MÜPA – Palya Bea és Mari Kalkun

Palya Bea 2014-es Nő című lemeze inspirálta, indította útjára 2015-ben a „Selymeim” – Énekesnők a nagyvilágból című sorozatát a Müpában, amelynek keretében közös koncertre invitál számára fontos, ám a magyar közönség számára talán még kevésbé ismert „dalos-tündéreket, zenész-amazonokat”. Kurd (Çiğdem Aslan), zöld-foki szigeteki (Mayra Andrade), norvég (Beate S. Lech) és iráni gyökerű, de Törökországban élő (Michal Elia Kamal) énekesek után ezúttal az észt folklórt anyanyelveként beszélő Mari Kalkun a vendég.

Mari Kalkun Palya Beához hasonlóan énekelt történetekben gondolkodik, az észt folklór az anyanyelve, de ismeri az ottani kisebbségek nyelvjárásait is. Sokat jár gyűjteni, saját maga készíti a hangszereit, és leggyakrabban egyedül áll a színpadon. Letisztult, intim módon, ám rendkívüli kreativitással és erővel tálalja az önmagán átfolyatott észt folklórt, Palya Bea szavaival „lényéből, hangjából ősi nőiség árad.” A két énekes egy észtországi, tallinni Palya-koncert után találkozott, és talált egymásra.

„Mari született történetmesélő, törzsi énekeseket megidéző énekmondó, bátran kísérletezik a hangadás ezer módjával, a díszített dallaménekléstől az állatutánzó hörgésen, inuit lihegésen át a csengő tisztaságú, északi fényt idéző sámánisztikus kiáltásokig – kijön az ő ajkán bármi, ami a történet megelevenítését szolgálja.” A „Selymeim” koncertek szokásos menetéből – két önálló előadás és közös zenélés – ezúttal várhatóan majd az utóbbi domborodik ki. „Nagyon várom ezt a koncertet vele: nyitott kísérletezés, női sorsfonalak egybeszövődése. Közös kreativitás szempontjából talán az egyik legizgalmasabb »Selymeim«-alkalom lesz. Énekelt északi ősi mese, palyabeás közép-európai dallamokkal fűszerezve.”