2024. április 16 , kedd - Csongor

A cégek érdeke is, hogy munkavállalóik megőrizzék egészségüket

Fotó: Pexels

A téli időszakban az emberi szervezet hatványozottan ki van téve a megbetegedéseknek, legyen szó egy gyorsabb lefolyású megfázásról vagy nátháról, esetleg egy még több problémát okozó influenzáról vagy akár tüdőgyulladásról. A munkavállalók ilyenkor kiesnek a munkából, ami nemcsak számukra jelent pénzveszteséget, hanem a munkáltatókra is jelentős anyagi terhet ró, naponta átlagosan több mint 10 ezer forintot.

A prevenció, mint minden esetben, ezekben a helyzetekben is sokat segíthet, hiszen, ha a cégek odafigyelnek a dolgozók egészségére, azzal ők maguk is jól járnak.

Az egész cég megszenvedi a betegséget

A beteg munkavállalónak egyrészt meg kell küzdenie a betegséggel járó kellemetlenségekkel, emellett a munkabérénél kevesebb juttatást kap, illetve miután visszatér a munkába, feltételezhetően be kell hoznia a lemaradását. A KSH adatai szerint a 2021-es évben a munkavállalók összesen 8,8 millió nap betegszabadságot vettek ki, amivel nem csupán az alkalmazottak jártak rosszul, ugyanis ez naponta átlagosan több mint 10 ezer forintba kerül a munkáltatóknak, ráadásul azt is figyelembe kell venni, hogy a kényszerű szabadság miatt a kollégák elvégzett munkájának értékétől is elesik a cég.

A prevenció ebben az esetben is kifizetődő

 Természetesen felmerülhet a kérdés, hogy mit tehet a munkáltató az alkalmazottak egészségének megőrzése érdekében azon felül, hogy megpróbálja minél stresszmentesebbé tenni a munkanapokat. A megfelelő munkakörülmények biztosítása legalább ennyire lényeges lehet, ennek része például az irodában a megfelelő minőségű beltéri levegő.

A levegőtisztító berendezések alkalmazása segíthet bizonyos vírusok és baktériumok közömbösítésében, ami különösen a téli időszakban lehet kiemelt jelentőségű. „A Panasonic nanoe™ X technológiája képes zárt helyiségekben is javítani a levegő minőségén, méghozzá hirdoxilgyökök segítségével, amiket a természet tisztítószerének is szokás nevezni. A kemény felületek, a puha bútorzat, illetve maga a beltéri környezet is tisztább és kellemesebb tartózkodási hellyé válik, ráadásul hiába tartózkodnak egy helyiségben többen, a technológia segít csökkenteni a vírusok, és ezáltal a betegségek terjedésének kockázatát, hatásosságát több tucat kutatás igazolja” – hívta fel a figyelmet Bánhalmi Zoltán, a Panasonic HVACEU üzletág magyarországi értékesítési vezetője.

A kellemetlen szagok semlegesítése is hozzájárulhat a komfortérzethez, emellett pedig a penész megszüntetésében is segít, ami szintén fontos az egészség megőrzése szempontjából. A beltéri levegő minőségének javítása nem csupán az őszi és a téli időszakban lehet szükséges, amikor szeretnénk a vírusok terjedésének kockázatát csökkenteni. A tavaszi és nyári időszakban, az allergiaszezon idején legalább ilyen fontos lehet a levegő minőségének javítása.